Vyberte stránku

BARMA (MYANMAR)

Země zlatých pagod

Barma, či dnes Myanmar…země se složitou minulostí a to jak historicky, tak i v minulosti velmi nedávné. Dlouhá léta uzavřená, mezinárodním sankcím vystavená a teprve nedávno se otevírající – to vše a mnohem více je Barma. Země zlatých pagod, mužů v sukních a mnoha dalších zajímavostí, jedna z mála zemí, kde se čaj pije, ale i jí. Přestože se samozřejmě i Barma od změny režimu poměrně rychle mění a dnešní Rangún vypadá o dost jinak, než před pouhými pár lety, země pořád ještě nabízí dostatek míst, kde turista je vzácnost, infrastruktura velmi základní a místní jsou zvědaví na novinky ze světa. Přitom zároveň postupně s uvolňováním poměrů padají i někdejší překážky a cestoávní je zde snazší, než kdy dříve. Také palčivost dříve často probírané otázky, zda do Barmy vyrazit, když každý dolar přímo podporuje vládu vojenské junty, už dnes není tak aktuální. Skrytý klenot hodný prozkoumání!

Proč vyrazit

Stále ještě relativně málo objevená asijská země, jedna z mála v regionu. Zejména kvůli dlouhodobé izolaci za vlády vojenské junty a v souvislosti se sankcemi uvalenými z téhož důvodu vypadá cesta do Barmy, jako bys se člověk vracel časem. Lidé jsou zvědaví, ale přátelští a nezkažení, infrastruktura velmi základní a věci běží “po barmsku” – neuspěchaně, pomalu a někdy chaoticky…ale i to vše k této krásné a zajímavé zemi patří.  A Barma, to nejsou jjenom chrámy…ač si jich člověk užije jako málokde.

Kdy vyrazit

Nejlépe je vyrazit v období mezi listopadem a únorem, kdy v zemi vládne chladné suché období. Na většinu míst lze cestovat kdykoliv během roku, ale počasí již bude horší – většina Barmy je od konce března pořádně horká (rozumějmě spalující horka s teplotami kolem 35-40´C). Od května pak začíná období dešťů, přinášející příjemné ochlazení a zelenou krajinu. Léto, zejména srpen se pak nese v duchu vydatných dešťů, které v některých částech (například pláže) prakticky znemožňují cestování.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Návštěva země vyžaduje vyřízení víz (vždy předzařízená, nelze je získat na hranicích), ale oproti dřívějšku je jejich získání online procházkou rozkvetlým sadem. Co se týká cenové úrovně, ta se pohybuje na běžném průměru…po otevření země nakrátko ceny ubytování díky vysoké poptávce a slabé nabídce vylétly do závratných až absurdních výšin, ale nyní je již situace stabilizovaná.

Co neminout, co ochutnat

Ačkoliv někdejší hlavní město Rangún (Yankoun) není možná žádná perla, žádná návštěva Barmy by nebyla kompletní bez zastávky u Šweitigoumské pagody. Mezi další trháky patří Pagan (Pugam/Bagan) s dechberoucí scenérií plání se stovkami pagod, krásné je jezero Inlé, či horské oblasti v okolí Hsipaw. Pro fajnšmekry (a pokud je oblast otevřená) se nabízí panenská oblast barmského Himálaje. Pláže, ač slušné, lze pořídit levněji například v Thajsku.

Na co si dát pozor, specifika

Podle Rudyarda Kiplinga je Barma “zemí odlišnou od všech ostatních”…ano i ne. Mezi místní specifika patří dodnes problematické platby kartami (situace se mění, ale hotovost je určitě jistota), chaotický systém nákupu jízdenek místních vlaků, s výjimkou oblasti služeb naprosto minimální znalost světových jazyků. Mezi příjemné unikáty patří možnost čaj nejen pít, ale i jíst (v salátu z fermentovaných čajových lístků) a koupě suknice loungyi.