Vyberte stránku

FILIPÍNY

Filipíny – souostroví blízké i vzdálené

Filipíny…země vzdálená a přesto blízká – relativně málo navštěvovaná asijská země, která v sobě spojuje španělskou koloniální minulost i nedávnou americkou přítomnost. Pro někoho málo exotická, pro jiné příjemně evropská. V každém případě ale země s krásnou přírodou a mořem vždy nedaleko. Přestože u nás jsou Filipíny relativně neznámé, Filipínci mají díky přátelství národního hrdiny José Rizala s litoměřickým rodákem Ferdinandem Blumentrittem v dobré paměti. A místní také vždy pobaví pohled na českou vlajku…vzhledově až na drobné detaily filipínské velmi podobnou. Pokud nehledáte uchvatné památky, tak časté v okolní Asii, a nevadí vám, že jídlo není příliš asijské, určitě si na Filipínách přijdete na své. Protože příroda je zde nádherná – pláže, sopky a ostrovy, místní jsou přátelští a prakticky všichni mluví anglicky. O popularitě země svědčí i to, že je spolu s Thajskem a Bali jednou z destinací, kam míří spousta cizinců, aby se zde usadili. 

Proč vyrazit

Opravdu zajímavých památek je na Filipínách pomálu. To se ale nedá říci o zajímavé přírodě – ať už se jedná o rýžové terasy v horách Luzonu, fantasticky tvarované Čokoládové hory na Boholu, či obrovské množství úžasných pláží, nebo o všudypřítomnou krásnou tropickou přírodu. Filipínci sami jsou velmi přátelští…pokud se návštěvník dokáže vyladit na “filipínské tempo”, rozumějme velmi neuspěchaný životní styl, toto souostroví si jej určitě získá.

Kdy vyrazit

Ideální období k návštěvě je mimo období tajfunů…které se ale v poslední době stalo dost nevyzpytatelným. Hlavním obdobím, kdy velice silné tajfuny, které nabraly sílu nad Pacifikem, nemilosrdně bičují filipínské ostrovy, jsou měsíce mezi květnem a říjnem. Proto je ideální vyrazit mezi listopadem a dubnem…ale jak bylo řečeno, tajfuny mohou udeřit kdykoliv bez varování. Je dobré se také vyhnout období Velikonoc, kdy jsou celé Filipíny v pohybu.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Filipínská republika má s ČR bezvízový styk. Ke vstupu tedy stačí platný pas, dokládání dostatečných finančních prostředků, ani zpáteční letenky není praktikováno. Cenová úroveň se liší mezi jednotlivými ostrovy a také mezi oblastmi měst, venkova a pláží, ale v zásadě lze počítat s cenami jen o málo nižšími, než u nás.

Co neminout, co ochutnat

Návštěvník by neměl minout hory severního Luzonu s prastarými rýžovými terasami, zdolat některou z mnoha zdejších sopek, vyrazit za nártouny na Bohol a vychutnat si potěšení z teplého tropického moře na některé z místních vyhlášených pláží – vzhledem k jejich počtu a různorodosti si vybere každý. Jídlo je bohužel na Filipínách spíše mdlé a málo exotické. Pobyt zpestří i jízda jeepney – upravenými džípy.

Na co si dát pozor, specifika

Přestože jsou Filipíny obecně bezpečná země, Manila je typickou asijskou megapolí, kde je třeba používat zdravý rozum a dávat si pozor na osobní věci, zejména večer. Z dalších možných nástrah je třeba zmínit tajfuny, relativně častá zemětřesení a občasné erupce sopek, které by mohly zkomplikovat cestování. Je třeba počítat se značnými zpožděními na vnitrostátních letech a celkově pomalou a chaotickou dopravou.