Vyberte stránku

INDONÉSIE

Země smaragdových ostrovů

Indonésie – největší souostroví světa, táhnoucí se přes tři časová pásma. Místo, kde příroda nesmírně štědře dává, aby zároveň druhou rukou brala. Někdejší cíl výprav za kořením, největší muslimská země světa, fantastické památky a kuchyně a mnoho dalšího. Pokud by mělo jedno slovo nejvíce vystihovat tuto fantastickou zemi, pak by to bylo slovo “pestrost”. Indonésie je země neuvěřitelných kontrastů kultur, přírody, jazyků a kuchyní, které se ale pojí v jeden nezapomenutelný celek, který vás uchvátí.

Proč vyrazit

Vychutnat si ostrovy  někdejší Nizozemské východní Indie, tak různorodé a přesto spojené v jeden nesmírně zajímavý celek. Propojené především úsměvy místních obyvatel, který vás bude provázet “od Sabangu po Merauke”, jak se říkalo za autoritářského prezidenta Suharta…tedy od nejzazšího západu po nejdálnější východ. Ať už to budou podnikaví obyvatelé Sumatry, důstojní Javánci, Toradžové obětující dobytek na obřadných pohřbech, či Balijci se svou propracovanou kulturou…ten úsměv bude návštěvníka provázet všude.

Kdy vyrazit

Indonésie je velká země a klima se liší. V zásadě lze ale říci, že ideální sezóna bude na většině území v suchém období, které trvá přibližně od dubna do října. Čím více na západ, tím bude hrát déšť významnější roli (zejména v lednu a únoru), čím více na východ, tím více je klima australské a deště nejsou pro cestování tak zásadní. Existují samozřejmě výjimky – například na Molukách bude klima přesně opačně. A na Papui bude pršet víceméně celý rok. Je třeba si najít přesnější klima konkrétních ostrovů.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Dříve bylo vízum nutností, dnes při použití vybraných letišť a přístavů platí bezvízový styk. Pro delší pobyty je stále nutná návštěva ambasády. Co se týká cenové úrovně, i Indonésie pomalu zdražuje – pořád ale nabízí výbornou hodnotu za vynaložené peníze, respektive buď si návštěvník může za své peníze dopřát více, než u nás, nebo naopak cestovat relativně velmi levně. Výjimku je Bali, jehož cenová úroveň přibližně odpovídá ČR a odlehlé oblasti, které jsou dražší.

Co neminout, co ochutnat

Velice záleží na konkrétních zájmech – návštěva Indonésie může mít vyloženě kulturní charakter (Jáva, Bali), téměř čistě přírodní (Kalimantan, Moluky), nebo hodně etnografický (Sulawesi, Mentawajské ostrovy, Papua). Ideálně je dobré naplánovat cestu kombinovaně a pestře, tak jak to souostroví samo nabízí. Vyrazit za fantastickým památkami na Jávu, za kulturou například za Toradži na Sulawesi, nevynechat sopky a “plácnout se” někde u moře.

Na co si dát pozor, specifika

Indonésie je tektonicky velmi aktivní země. Neustále někde něco soptí, chrlí dým či bahno. Taktéž zeměstřesení jsou na denním pořádku, naštěstí většina z nich jen velmi slabých. V dopravě je třeba počítat s častými zpožděními a vůbec že cestování tady trvá dlouho a že není důležité, jak jsou věci daleko, ale jak jsou “dlouho”. Důležitý je také koncept “gumového času” (časový údaj může znamenat cokoliv) a že úsměv nemusí vždy znamenat porozumění.