Vyberte stránku

JIŽNÍ KOREA

Země jitřní svěžesti

Korea – země velmi moderní a přitom zároveň velice tradiční. Pulzující velkoměsta a hi-tech továrny vedle starobylých buddhistických chrámů. Rodiště K-popu a úžasných filmů plných emocí, velice zajímavá kuchyně vonící kořením. Bohatá kultura a příroda krásná v každé roční době. To vše je Jižní Korea, země vzniklá po nikdy neukončené válce komunistického severu proti víceméně demokratickému jihu. A připomínky války je možné vidět na každém kroku – kousek od hlavního města je demilitarizovaná zóna, hranice s jedním z netvrdších režimů na světě. Korea také nabízí velice zajímavá válečná muzea. V každém případě se jedná o zemi s nádhernou přírodou, fascinujícími památkami a úžasnou kuchyní, která také nabízí velmi tradiční společnost, byť v prostředí opravdu moderní země.

Proč vyrazit

Když kvůli ničemu jinému, tak kvůli poznání toho, jak to funguje v zemi, která u nás provozuje tolik továren a od našich zaměstnanců vyžadovala po korejském vzoru kolektivní rozcvičky. Ale to by samozřejmě bylo málo – Korea uchvátí zajímavými městy, které jsou ale vždy nedaleko nádherné přírody. Země funguje zcela moderně, ale zároveň pod povrchem vyznává veskrze tradiční hodnoty. Pro nádherné historické chrámy, fantastickou kuchyni a mnoho dalších lákadel.

Kdy vyrazit

Korea je celoroční destinace, je možno vyrazit kdykoliv. Mezi nejkrásnější období bude ale patřit jaro, kdy celá země kvete a podobně jako v nedalekém Japonsku místní vyrážejí obdivovat pomíjivost přírody. Podobně tomu bude na podzim, kdy se celá Korea zbarví do žluta a červena listy stromů. Léto bývá horké a vlhké, naopak zima zde bývá opravdu mrazivá, s počasím přicházejícím od Sibiře, nízkými teplotami a dostatkem sněhu.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Česká republika má s Jižní Koreou bezvízový styk, stačí vzít pas a vyrazit. Co se týká cen, je Jižní Korea zemí veskrze “západní”, cenová úroveň je vysoká, prakticky srovnatelná s Japonskem…u kterého se to tak nějak předpokládá, u Koreje ale může být návštěvník tímto faktem poněkud zaskočen. Přírodní památky jsou ale většinou zdarma a jídlo není drahé – na rozdíl od ubytování a dopravy.

Co neminout, co ochutnat

Životem pulzující Soul, staré buddhistické chrámy, sopečný ostrov Čedžu, či čajové plantáže…to jsou ale jen některé z mnoha cílů, které Korea nabízí. Je dobré nevynechat ani demilitarizovanou zónu, bedlivě střeženou z obou stran. Jídlo je syté, velice chutné a potěší nejen chuť, ale i zrak – zejména “masožrouti” si přijdou na své, protože Korejci mají maso ve velké oblibě. Kdyby nic jiného, pak je třeba jistě ochutnat národní pokrm bibimbap.

Na co si dát pozor, specifika

Vzhledem k oficiálně nikdy neukončené válce je situace na Korejském poloostrově trvale napjatá. Zajímavým specifikem je i nepovinně-povinné “tmelení kolektivu” Korejců, pracujících zejména v kancelářích korejských firem. Ti po skončení pracovní doby míří přímo do hospod a restaurací, kde “tmelí” do pozdních večerních hodin…podle toho to pak na ulicích vypadá. Pokud návštěvník dorazí večer, může to být docela překvapivé první setkání s Koreou.