Vyberte stránku

KAMBODŽA

Království Khmerů

Země těžce zkoušená během hrůzovlády Rudých Khmérů má jistě k nabídnutí více, než pouze svou nelehkou minulost. Fantastické chrámy Angkoru zpola pohlcené džunglí, obrovské jezero Tonlé, pohodoví obyvatelé, výborná kuchyně…a mnoho dalšího, to je Kambodža. Kdysi jedna z největších říší v jihovýchodní Asii je dnes co do rozlohy pouhým stínem svého někdejšího já. Co se ale nezměnilo, jsou úžasné památky, milí lidé a zajímavá příroda i kuchyně. Většina země zůstává chudá a málo rozvinutá, to ale umožňuje návštěvníkům vidět Asii takovou jaká je mimo zářivou nádheru moderních velkoměst. Vedle již zmíněných krás nesmíme ani zapomenout na velmi příjemné pláže jižní Kambodže…pověstnou třešničku na dortu.

Proč vyrazit

Za nádhernými chrámy Angkoru, největším chrámovým komplexem světa. Do rušných uliček hlavního města Phnom Penhu, které bylo během občanské války naprosto “vylidněno”, když Rudí Khmeři vyhnali obyvatelstvo na venkov. Do plovoucích vesnic na jezeře Tonlé Sap, největším v jihovýchodní Asii. Do zapomenutých koutů, kde je vidět chudý, ale přátelský venkov. Okusit něco z khmerské kuchyně, vedle lahodného karí třeba i smažené tarantule.

Kdy vyrazit

Ideální období je během chladného a suchého počasí, přibližně mezi říjnem a březnem. Mimo tyto měsíce samozřejmě lze cestovat, ale je buď opravdu horko (a je myšleno OPRAVDU horko, klidně i 40´C), nebo deštivo. V období dešťů se krajina krásně zazelená, je ale relativně velká šance, že cesty budou odplavené, nebo se změní v rudé bláto. Zajímavou dobou k návštěvě je období khmerského nového roku (duben), či svátek Loy Krathong (listopad).

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Kambodža vyžaduje od většiny návštěvníků vízum, jednu se ale o vízum turistické, snadno dostupné, jehož hlavním cílem je získat tolik potřebné finance. Cenová úroveň v Kambdoži je příznivá, opravdu drahý je pouze vstup do Angkoru. Paralelně se platí kambodžským rielem (malé útraty) a americkými dolary (zbytek). Je to celkem pohodlný způsob, již léta používaný.

Co neminout, co ochutnat

Jediným cílem mnoha návštěvníků je Angkor, ale vidět pouze tento komplex, navzdory vší jeho nádheře, by rozhodně byla škoda. Zajímavý je i Phnom Penh a plovoucí vesnice na jezeře Inlé. Pokud máte trošku času, potěší jízda bambusovým vláčkem v Battambangu, návštěva odlehlých východních oblastí, či zastávka v Kampotu. Okuste amok – skvělé karí!

Na co si dát pozor, specifika

Velké části země jsou stále ještě zaminované, navzdory vší snaze, probíhající od ukončení bojů s Rudými Khmery. Je také potřeba dbát na své zdraví, lékařská péče je doposud hodně špatná. Pro příznivce dovolenkového “povyražení” varování…, i když pomineme právní stránku věci, úroveň nakažení HIV místních “společnic” je vysoká.