Vyberte stránku

LAOS

Země miliónu slonů

Jediná země jihovýchodní Asie bez přístupu k moři a jedna z posledních komunistických zemí světa. A také pozapomenutý kout Asie s poklidnou atmosférou, krásnou přírodou, množstvím etnických menšin, či populací unikátních sladkovodních delfínů. To vše a mnohem více nabízí Laos – relativně málo navštěvovaná země, která si dodnes zachovává svůj neuspěchaný životní styl a také určitou bezčasovost. Pokud sem vyrazíte například po návštěvě hektického a činorodého Vietnamu, je rozdíl asi nejpatrnější. Nejde o to, že by místní byli línější, než Vietnamci, to určitě ne, jen prostě mají velmi odlišný životní styl a tempo. Jako jedna z posledních komunistických zemí světa může být Laos v některých ohledech frustrující (neflexibilita), ale to je pak více než kompenzováno zase jinde. Rozhodně stojí za návštěvu.

Proč vyrazit

Za krásnou přírodou a četnými etnickými menšinami, především na severu. Za nádhernými uličkami Luang Phrabangu, kde ráno vyrážejí dlouhé řady mnichů v naprostém mlčení za almužnou. Za neuspěchanými ostrovy jihu, kde mohutný Mekong Laos opouští a přes vodopády pokračuje dále do Kambodže. Za zajímavou a opravdu exotickou kuchyní. A snad i za tím komunismem, který u nás už díkybohu skončil.

Kdy vyrazit

Ideálním obdobím je zimní chladné období, které trvá přibližně od konce října do konce března. Přestože je Laos destinací, kterou je možno navštívit celoročně, zbytek roku pravděpodobně nijak extra příjemný nebude. V horkém období je země opravdu pekelně rozpálená, zejména na jihu, kde teploty dosahují klidně čtyřiceti stupnů Celsia. V deštivém období pak mohou být některé cesty zcela nepřístupné, některé mosty také nefungují.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Laos má s ČR vízový styk, ale jedná se o vízum turistické, takže v naprostém případě je vyřízení bezproblémové – prostě zaplatíte příslušnou částku, vylepíte fotografie a vízum obratem dostanete. Neobvyklé jsou různé příplatky, třeba za vylepení víza odpoledne. Cenová úroveň je příznivá, i když je o něco vyšší, než v sousedním Thajsku, Vietnamu i Kambodži.

Co neminout, co ochutnat

Pokud máte dostatek času – přinejmenším dva týdny a více, projeďte si zemi od severu k jihu. Různorodost zážitků bude vaší odměnou. Sever je typický krásnou a doposud relativně zachovalou přírodou, přítomností etnických menšin a možností zajímavých treků. U Vang Viengu se dá zrelaxovat a vyrazit dále na jih, mezi ostrovy a za sladkovodní delfíny. Z měst je velice zajímavý Luang Phrabang, hlavní město Vientiane je spíš taková velká vesnice.

Na co si dát pozor, specifika

Je třeba počítat s tím, že úroveň zdravotní péče je víceméně velmi špatná – i sami Laosané, pokud mohou, vyrážejí za zásadnějšími zákroky do sousedního Thajska. Specifické jsou i poplatky při udělování víz, tzv. stamping fee – například při práci odpoledne (pohoda komunismu), případně poplatky za “karanténu (totéž). Znalost angličtiny mimo turistická místa je mizivá. Při delších přesunech si dobře zjistěte, o jaký druh autobusu se jedná.