Vyberte stránku

MALAJSIE

Křižovatka Asie

Malajsie – velmi pestrá země rozkočená mezi svou pevninskou částí a malajsijským Borneem. Unikátní kultura, fantastická kuchyně, krásná příroda a skvělé pláže, vynikající infrastruktura…zkrátka mnoho důvodů k návštěvě. Přestože u nás nemá Malajsie takový zvuk, jako její nejbližší sousedé – přátelské Thajsko, rozmanitá Indonésie, či hypermoderní Singapur, v ničem za nimi nezaostává. Návštěva Malajsie představuje možnost prožít opravdu velmi pestrou cestu – od historických měst přes čajové plantáže, krásné pláže a samostatnou kapitolu tvoří Borneo s neuvěřitelně pestrou přírodou. A kdo si myslí, že vrcholem kulinářského světa je Thajsko, bude místní jednoduše famózní kuchyní nadšen.

Proč vyrazit

Za možností vidět opravdu rozdílné kultury žijící (víceméně) tolerantně “pod jednou střechou”. Za kuchyněmi stejně pestrými, jako je toto území – často také nazývané křižovatkou kultur. Za pestrou přírodou a městečky, ve kterých jakoby se zastavil čas. A za městy, které si ve své modernosti nezadají třeba se Singapurem. Do země s perfektními službami, ale s cenami na úrovni jihovýchodní Asie. Do země, kde jazykové tabule jsou obvykle přinejmenším tříjazyčné a přesto tu snad každý mluví anglicky.

Kdy vyrazit

Přestože do Malajsie se dá vyrazit téměř celoročně, jednotlivé části mají dost odlišné počasí, ovlivňované monzuny, které se právě zde protínají. V tom je Malajsie atypická – nepatří do pevninské jihovýchodní Asie (kam se jezdí během naší zimy), ani do jihovýchodní Asie ostrovní (kam se vyráží během našeho léta). V zásadě lze říct, že na západ pevninské Malajsie je nejlepší vyrazit přibližně od listopadu do srpna, východní pobřeží má nejlepší počasí od ledna do října a Borneo od května do září.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Malajsie má s ČR bezvízový styk, totéž platí i pro malajsijské Borneo, ačkoliv jak Sarawak, tak Sabah mají samostatnou imigrační politiku. Cenová úroveň je příznivá, vzhledem k výborné úrovni služeb možná až překvapivě. To platí, pokud budete cestovat po vlastní ose. Pokud využijete služeb místních cestovek, cenová úroveň bude srovnatelná se západní Evropou, je pravda že i úroveň služeb bude odpovídající. Pevnina je obecně levnější, než Borneo.

Co neminout, co ochutnat

Večer v baru na KLCC s pohledem na zářící věže Petronas, pouliční jídelničky nasi kandar vlastně kdekoliv. Spletité uličky Georgetownu na Penangu – jednom z nejkrásnějších míst Asie. Úžasné parky na Borneu a procházky v korunách stromů, pobyt v dlouhém domě u Ibanů. Silný čaj teh tarik, kyselo-pálivou polévku laksa. Pohled na zelené čajové plantáže v Cameron Highlands. A pláže – ať už to budou příjemné Perhentiany, nebo turistické Langkawi.

Na co si dát pozor, specifika

Za dovoz jakýchkoliv drog do Malajsie hrozí trest smrti – bez pardonu, ale také bez výjimek. To mnohdy cizince překvapuje. Tento systém “padni komu padni”. Malajsie je přece jen muslimská země, takže alkohol je drahý…ale to je spíše drobnost. Do voleb v květnu 2018 se země také nacházela ve stavu silného politického pnutí, relativně často probíhaly protivládní nepokoje. Je příliš brzy od voleb na to, aby se dal zhodnotit stav po nich.