Vyberte stránku

NEPÁL

Domov bohyně Kumárí

Již po celé dekády cíl každého opravdového příznivce hor. Ať už vaše srdce rozbuší pohled na majestátní masiv Annapúren, či na chrámy v Káthmandú, návštěva národních parků s populacemi nosorožců, či let k Everestu, Nepál bude vždy tou pravou destinací. Relativně malý stát, vklíněný mezi obry – Čínu a Indii, případně mezi do nebes se tyčící Himálaj a lidnaté nížiny Indie si uchovává svůj unikátní charakter. Panenské vrcholky hor, malé vesničky a zajímavé historické dědictví. Nepál se stále ještě vzpamatovává z masivního zemětřesení, které jej zasáhlo v dubnu 2015…během několika chvil tato katastrofa těžce poškodila nejen historické Káthmandú, ale i další místa v okolí a na celé měsíce ovlivnila turismus, tak vítaný příjem zdrojů pro tuto chudou zemi. Přestože jsou památky opravovány, známky katastrofy jsou jasně zřetelné dodnes – to ale určitě neznamená, že není kam vyrazit. Horské vesničky pořád zvou k návštěvě, treky podél horských velikánů jsou otevřené a místní obyvatelé…ti jsou stejní jako vždy. Přátelští, ale také tvrdí a zocelení, jako nádherné, ale zároveň neúprosné hory, ve kterých tráví svůj život.

Proč vyrazit

Za unikátními památkami (byť v současnosti stále ještě opravovanými), nádhernou přírodou, horskými velikány a pestrými místními etniky. Teprve při pohledu na velmi skromné podmínky, ve kterých místní žijí, si vlastně uvědomíme rozdíl mezi Západem a tímto koutem světa. Za aktivní dovolenou, ať už se jedná o treky, horolezectví, paragliding, cyklistiku pro opravdu schopné, či o rafting.  Nebo do vesniček, zažít na chvíli jak místní tráví svůj čas. Možností je opravdu spousta.

Kdy vyrazit

Do Nepálu lze v zásadě vyrazit celoročně, nakonec místní zde také žijí nejen během krásných dní, ale i v období monzunových dešťů. Aby si ale návštěvník svůj pobyt opravdu užil a měl šanci spatřit opravdu majestátní horské velikány, bude třeba sem vyrazit buďto na jaře (únor až duben), nebo na podzim (říjen až prosinec). Jarní měsíce jsou ideální pro milovníky fauny a flóry – kopce a hory jsou rozkvetlé a teplota stoupá. Podzimní měsíce jsou vhodnější pro milovníky trekkingu – vzduch je chladnější, ale příjemný a čistý a šance vidět himálajské vrcholy relativně velká.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Nepál vyžaduje od návštěvníků z ČR víza, jedná se ale o víza turistická, která se snadno vyřídí. Cenová úroveň je příznivá – ubytování není drahé, stravování také ne, doprava víceméně za hubičku. Pokud se chystáte na delší treky, náklady se mnohonásobně zvýší – jednak nutností najímat personál, ale také vyřizováním různých povolení (záleží na konkrétním treku).

Co neminout, co ochutnat

Zaprášené a hektické Káthmandú, poklidnou až ospalou Pókharu. Přínejmenším některý z kratších treků, národní park Čitván. Starobylá města v Káthmandském údolí. Nepálská kuchyně je podobná indické, není ale až tak pestrá a výrazná – nakonec hory to ani neumožňují. To ale neznamená, že nemá co nabídnout. Zajímavou variantu představuje kuchyně Tibeťanů.

Na co si dát pozor, specifika

Nepál se nachází v tektonicky aktivní oblasti a zemi pravidelně zasahují menší, či větší zemětřesení. V horských oblastech je potřeba počítat s velmi základní infrastrukturou a možností omezení dodávek elektřiny, případně spojení. Stejně jako všude jinde v horách je dobré být dobře připraven na náhlé změny počasí, a to i v teplých měsících.