Vyberte stránku

SINGAPUR

Lví město

Singapur – někdejší klenot v koruně Britského impéria, dnes jedno z nejbohatších a nejčistčích měst světa s fantastickým panoramatem hypermoderních staveb a mekka všech příznivců dobrého jídla, jímž jsou obyvatelé Singapuru doslova posedlí. To vše a  mnohem více nabízí Lví město. Od získání nezávislosti v druhé polovině 20. století – nejdříve na Britech a později poněkud nečekaně i na Malajsii, ušel Singapur velký kus cesty. Z maličké země, které chybělo naprosto všechno, od bydlení, přes potraviny až po čerstvou vodu, se stalo opravdu významné a zajímavé město. A neuvěřitelné hypermoderní budovy, které zdobí centrum teprve od nedávna, jsou pouhou třešničkou na dortu.

Proč vyrazit

V Singapuru nelze očekávat “klasickou” špinavou a chaotickou Asii, nebo nějaké zvláštní dobrodružství…proto se sem také nejezdí. Pokud ale od dovolené očekáváte vynikající služby a skvěle fungující dopravu, bezpečí, výbornou a pestrou kuchyni, či možnost opravdu luxusního nakupování, bude Singapur tou pravou volbou. Vedle zajímavého centra jsou zde i krásné přírodní a zábavní parky. Navíc je vše blízko a v dosahu.

Kdy vyrazit

Singapur je díky své poloze prakticky na rovníku celoroční destinací. Rozdíly mezi jednotlivými měsíci jsou minimální – lze očekávat, že bude horko, dusno a objeví se bouřky. Zajímavý zážitek zde může být trávení času předvánočního a Vánoc samotných. Pohled na Santa Clause se saněmi pod palmami a rozpáleným sluncem na Orchard Road je něco, co jistě zanechá dojem.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Singapur má s ČR bezvízový styk. Je třeba očekávat velmi korektní, ale zároveň velmi přísné pasové a celní kontroly. Cenová úroveň Singapuru je velmi vysoká – přibližně na úrovní USA, nebo Austrálie. Drahé je zejména ubytování a především alkohol. Naopak místní doprava, pokud návštěvník používá městskou hromadnou dopravu – na rozdíl od ČR perfektně funkční a čistou – je relativně levnou záležitosti.

Co neminout, co ochutnat

Na malém prostoru je spousta lákadel, pokud jste připraveni na vyšší cenovou úroveň a poněkud městský charakter. Velmi příjemná záležitost je drink v ikonických hotelech Raffles, nebo Fullerton. Pohled z vrcholku Marina Bay Sands je uchvacující, zejména ten na stranu Gardens by the Bay. Večerní procházka po Clarke Quay s pohledem na zářící finanční centrum, zakončená ochutnávkou krabů ve zdejších restauracích. A mnoho dalšího.

Na co si dát pozor, specifika

Místní systém zákazů je dovedený k dokonalosti…a je také velmi spravedlivý. Pro obyvatele ČR s dlouhotrvajícím až nefunkčním právním systémem je to věc nezvyklá – a je třeba si na ni dávat pozor. Pokud zákon platí, byť by byl sebenesmyslnější, bude striktně vyžadován. Ať už se týká dovozu drog (trest smrti), vandalismu (obvykle bití ratanovou tyčí a pokuta), žvýkaček, či třeba nezvyklého zákazu močení ve výtazích či splachování toalet. Viva, the fine city!