Vyberte stránku

ŠRÍ LANKA

Perla Indického oceánu

Šrí Lanka – tropický ráj ve vlnách Indického oceánu, jež má na malém území opravdu hodně co nabídnout. Krásné pláže lemované palmami, horské oblasti s čajovými plantážemi, národní parky se stády slonů, starobylé buddhistické chrámy, nebo zdejší vyhlášené karí. Někdejší Lanka, později Cejlon a ještě později Šrí Lanka je ostrovem mnoha kontrastů a relativně nepříliš velké rozloze je opravdu co vidět. Nádherné historické památky, muzeum Buddhova zubu, čajové plantáže, zahrady s kořením či sloní sirotčince, úžasné národní parky. A pak je tu samozřejmě moře, které celý ostrov laská ve své přívětivé náruči a je pravým rájem pro unaveného cestovatele, aby v něm zchladil své tělo. Od doby občanské války již uplynula nějaká doba a situace na ostrově se stabilizovala. Proto je možné vyrazit nejen do kulturního středu a na pláže jihu, ale i na málo navštěvovaný sever. Vzdálenosti jsou malé, lidé přívětiví a ostrov si vás postupně svou neuspěchaností získá.

Proč vyrazit

Za krásnými chrámy, zemí vonící čajem a kořením, na zajímavé treky, nebo jen za odpočinkem na zdejších písčitých plážích – důvodů proč je spousta. Přitom Lanka je relativně nedaleko a spojení z Prahy je slušné. Ostrov je exotický, ale zároveň poklidný a mnohem méně intenzivní, než například opravdu exotická Indie…každému, co jeho jest, jak se říká. Pokud hledáte nenáročný odpočinek ve velmi příjemném prostředí, právě jste našli svůj cíl!

Kdy vyrazit

Šrí Lanka je prakticky vzato celoroční destinací k návštěvě, pouze s dovětkem, že vždycky je někde hezky…málokdy ale na celém ostrově. Počasí je ovlivňováno dvěma monzuny, jež “jdou proti sobě”. Pokud je tedy hezky na jižní části ostrova, na severu bude asi pršet a naopak. Jihozápadní monzun (Yala) zasahuje jih a jihozápad ostrova přibližně od května do září, severovýchodní monzun (Maha) východní pobřeží přibližně od listopadu do března. Hornatý střed ostrova se počasím pohybuje “někde mezi” nimi.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Šrí Lanka vyžaduje od návštěvníků víza, jedná se ale o víza turistická, snadno obstaratelná. Cenová úroveň je obecně příznivá a služby ani jídla nejsou drahé. Pokud si chcete trošku připlatit a užít si komfortu, zaplaťte si soukromého řidiče s autem, který vás po ostrově proveze – ušetříte čas, uvidíte více a nebudete se muset stresovat jako při půjčení auta.

Co neminout, co ochutnat

Nádherně zrestaurované uličky koloniální pevnosti v Galle, výstup na skálu v Sígíriji, čajové plantáže hornatého středu spolu s výletem na Konec světa, návštěvu přinejmenším jednoho z národních parků (skvělý je NP Udawalawe), pláže jihu. Co ochutnat – tady to bude těžké. Pokud nejste příznivci extra pálivé stravy, Lanka nemá moc jiných možností – místní prostě pálivou chuť milují. Cizinec spíše méně.

Na co si dát pozor, specifika

Nákup alkoholu mimo restaurace probíhá podobně jako v Indii – někde ve městě je “flaškárna”, kde se tísní davy alkoholuchtivých nakupujících…dost zajímavý zážitek. Cestování hromadnou dopravou je jistě zajímavé, ale opravdu pomalé a často i únavné. Pozor na plážích – někdy počasí vytváří obrovské vlny, vhodné spíše pro náruživé surfaře, než pro koupání.