Vyberte stránku

STŘEDNÍ ASIE

Po Hedvábné stezce

Střední Asie – země navlečené jako korálky na někdejší trase Hedvábné stezky. Tudy kráčela historie. Relativně málo navštěvovaný region má jistě co nabídnout – starobylé památky, úžasnou přírodu a pověstnou pohostinnost místních. Ať už Vás lákají stepi, či hory krásná jezera, zde je vše jako na dlani…tedy na velmi rozlehlé dlani. Střední Asie je rozlohou obrovská a přitom velmi málo lidnatá oblast, vzdálenosti jsou obrovské. Pokud se ale návštěvník omezÍ na jižní část regionu, jsou zajímavá místa celkem blízko sebe – a že určitě je co vidět! Starobylá města Samarkand a Buchara, pouště a polopouště, vysychající Aralské jezero, nebo třeba úžasné hory Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Přidejme do tohoto obrazu přátelské obyvatele a velmi exotickou kuchyni a máme jistě destinaci, kam se vyplatí vyrazit.

Proč vyrazit

Střední Asie představuje málo navštěvovaný region se spoustou lákadel, tedy ideální cíl pro ty, kteří na své dovolené vyhledávají spíše klid, ale zároveň aktivní poznávání. Zároveň je třeba počítat s tím, že věci zde fungují mnohdy pomaleji a návštěva vyžaduje poměrně dost času. Výběr konkrétní země pak bude záležet na preferencích návštěvníka – Uzbekistán bude více kulturní, Kyrgyzstán a Tádžikistán spíše přírodní. Pro návrat v čase do dob komunismu lze navštívit Turkmenistán s jeho tuhým režimem.

Kdy vyrazit

Pro “klasické” poznávání je ideální období od jara do podzimu – zejména pro horské oblasti, konkrétní měsíce se budou lišit zemi od země. Pro příznivce lyžování lze ale doporučit i zimní měsíce, zejména v Kazachstánu, kde lze navštívit vyhlášená zimní střediska Medeu či Čembulak. Milovníci koupání nebudou zklamáni v létě, v regionu se nachází hned několik obrovských a čistých jezer, ve kterých si mohou v letních měsících zaplavat.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Ještě relativně nedávno byla návštěva zemí střední Asie z vízového hlediska poměrně komplikvanou záležitostí. Po uvolnění poměrů je nyní návštěva snazší – zejména platí pro Kazachstán a Kyrgyzstán. Složitější je pak vyřízení víz do Uzbekistánu a zejména do Turkmenistánu. Cenová úroveň se mírně liší, v zásadě jsou ale ceny srovnatelné, nebo nižší, než v ČR.

Co neminout, co ochutnat

Historická města Samarkand, Buchara a Chiva. Hory v Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Možnost spát v jurtě s pohledem na zářící hvězdy. Koupání v některém z jezer, například v Issyk Kul…a naopak procházku “po dně” dnes téměř vyschlého Aralského jezera, třeba u Mujnaku. Zelený čaj, základ veškerého pohostinství v Uzbekistánu. Zkyslé kobylí mléko kumys. Úžasné šašliky a plov. Sušené ovoce a ořechy na trzích, placky.

Na co si dát pozor, specifika

Navzdory prvnímu dojmu je úroveň hygieny dost slabá a případná zdravotní péče bývá s výjimkou hlavních měst hodně špatná, pokud je vůbec dostupná. Přestože se poměry v poslední době celkem uvolnily, pověstná post-sovětská byrokracie žije dál a pokud budete potřebovat vyřešit cokoliv mimo standard, počítejte s tím, že věci jsou složité a trvají dlouho. Bumážka vládne!