Vyberte stránku

TCHAJ-WAN

Trochu jiná Čína

Tchaj-wan, ostrov Portugalci nazývaný Ilha Formosa, tedy “nádherný ostrov”, si své jméno jistě zaslouží – na relativně malých vzdálenostech je možno poznat téměř vše – starobylé chrámy i moderní města, vysoké hory i hluboké lesy, čajové plantáže i krásné moře. Kromě těchto místních zajímavostí se jedná i o domov úžasného čaje oolong. Ostrov se nachází prakticky na dohled od kontinentální Číny a jak Tchaj-wan, tak pevninská Čína budou prohlašovat, že právě ony jsou “ta pravá Čína”…problém, který návštěvník těžko posoudí, nebo mu byť i jen porozumí. Je lepší tuto otázku ponechat místním a věnovat se krásám tohoto ostrova. Z pohledu návštěvníka to totiž dozajista prává Čína je – jedná se o ostrov tradiční, zároveň ale velmi moderní a dynamický, místní si uchovávají své hodnoty, ale jsou otevření světu. Infrastruktura je velmi funkční, jídlo…pokud ne skvělé, pak jistě zajímavé a tohle vše se dá poznat za velmi krátký čas. Tchaj-wan si vás jistě získá!

Proč vyrazit

Za intenzivním poznáváním zdejších krás – ráno můžete být v horách a večer se již procházet u moře. Protože zde všechno báječně funguje, ale ostrov zároveň zůstává velmi příjemně živelný a chaotický. Protože místní dost často sice vůbec nerozumějí, ale to jim nezabrání se snažit návštěvníkům pomoci. A pro spoustu dalších důvodů.

Kdy vyrazit

Tchaj-wan je, podobně jako relativně nedaleké Filipíny, zcela otevřený počasí přicházející z Pacifiku, které může být velmi prudké. Přestože na ostrově nikdy není moc chladno, co se týká dešťů, to už je jiná kapitola. Je potřeba se vyhnout především období tajfunů, které spadá přibližně mezi měsíce červen až srpen.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Tchaj-wan má s ČR uzavřenou dohodu o bezvízovém styku, stačí tedy pouze vzít pas a vyrazit. Co se týká cenové úrovně, tak ta je relativně vysoká, přibližně srovnatelná s vyspělými zeměmi a územími, jako jsou Hong Kong, či jižní Korea. I tady lze ale žít poměrně levně, zejména co se skromného ubytování týká. A při stravování v malých jídelničkách vaše peněženka také nebude trpět.

Co neminout, co ochutnat

Hektickou Taipei s mnoha památkami a monumentálním mrakodrapem Taipei 101, soutěsku Taroko, historický Lukang, moře v okolí Kentingu. Kapitolou samou pro sebe jsou četné termální lázně a prameny, ve kterých je možné si odpočinout po náročném dni. Potěší i jízda rychlovlakem, či na kolech krásnou krajinou. Z místních produktů je dobré zaměřit se na ryby a skvělý čaj.

Na co si dát pozor, specifika

Tchaj-wan se nachází na tektonicky velmi aktivní části Asie a zemětřesení jsou zde častá. Ačkoliv málokdy bývají opravdu ničivá, je dobré to mít neustále na paměti. Pokud má návštěvník možnost, měl by se také vyhnout období tajfunů. Znalost angličtiny je relativně velmi slabá, existuje ale číslo místní turistické centrály, kterou vám místní ochotně vytočí a anglicky mluvící operátor se pokusí vyřešit situaci a pomoci.