Vyberte stránku

THAJSKO

Země úsměvů

Thajsko je zcela právem již celé dekády cílem turistů z celého světa. Země úsměvů, jak bývá Thajsko také někdy nazýváno, to nejsou pouze  vyhlášené pláže, ale i příjemní obyvatelé, fantastická kuchyně, nádherná příroda… To vše a mnohem více při výborně fungující infrastruktuře a velmi přijatelných cenách. Thajsko je u nás poněkud “profláknutá” destinace, existují ale pro to velice dobré důvody. Thajsko totiž opravdu má co nabídnout – ať už se jedná o první návštěvu Asie, nebo několikátý návrat do této nádherné země. Jistě zde budou místa, kde nebude k hnutí, jako například na proslavené Khao San Road, nebo v královském paláci…to ale neznamená, že zde naopak nebudou místa, která budete mít sami pro sebe. Jistě se setkáte i s lidmi, kteří nebudou vybaveni pouze pověstným thajským úsměvem, ale i ostrými lokty, to ale určitě neznamená, že takových bude mnoho. Thajsko je v jistém smyslu nejryzejší Asií se vším všudy – je přívětivé a příjemně domácké, ale zároveň velmi exotické, místní kuchyně je pálivá, ale západní je také vždy nedaleko…a Thajci jsou velmi asijští, ale zároveň výborně znají své neasijské návštěvníky a vždy se budou snažit, aby se cítili dobře a rádi se sem vraceli.

Proč vyrazit

Za bezpečnou exotikou, neuvěřitelnými památkami, nádhernou přírodou, fantastickým mořem a famózní kuchyní. Za všudypřítomnými úsměvy, ať už jsou upřímné, nebo ne (jako cizinec – farang – to stejně nemáte šanci zjistit). Za velmi dobře fungujícími službami velmi moderního střihu a zároveň za velmi tradičními zákoutími. Za cenovou úrovní, za kterou jinde ve světě pořídíte mnohem méně. Za místním zmatkem, shonem a za vnitřním klidem, který si postupně vypěstujete, stejně jako místní.

Kdy vyrazit

Mezi nejlepší období budou patřit chladné suché měsíce, které zde panují přibližně od listopadu do března. Zbytek roku bude už poměrně horko, nebo deštivo, nebo kombinace obojího. I v horkém období budou pláže jihu velmi příjemné, a to až přibližně do června. Poté už přichází období dešťů s plnou silou – neznamená to, že by se cestovat nedalo, ale deště můžou vaši cestu dost zkomplikovat. V srpnu je lepší se vyhnout Bangkoku, který touto dobou obvykle po silných deštích stojí ve vodě.

Cestovní náležitosti, cenová úroveň

Thajsko má s ČR dohodu o bezvízovém styku, což se týká především kratších pobytů. Pro delší či opakované pobyty se budou podmínky mírně lišit – toto opatření má zabránit zneužívání. Bývalo zvykem, že cizinci ze Západu v Thajsku bydleli po měsíce a roky a pouze jednou za čas vycestovali ven pro razítko. Co se týká cenové úrovně, tak Thajsko je pro cestovatelkou peněženku velmi příznivé – buď se dá žít hodně levně, nebo naopak za své peníze hodně pořídit.

Co neminout, co ochutnat

Určitě Bangkok, krásná je krajina v okolí Kančanaburi a severní Thajsko. Z jihu pak stojí za pozornost krásné národní parky, například Khao Sok. A samozřejmě zdejší pověstné pláže, byť často dost obležené turisty – dle konkrétního měsíce (na které straně je zrovna lepší počasí) to můžou být například Krabi, Phuket, nebo Koh Samui a Koh Phan Gan…ale výběr je téměř neomezený. Za ochutnání stojí téměř všechno, od nudlí, přes karí až po vynikající saláty.

Na co si dát pozor, specifika

Thajci jsou velmi pohostinný a usměvavý národ, to ale neznamená, že každý, kdo se usmívá, má také ty nejlepší úmysly. Je dobré používat zdravý rozum a především se vyhnout podezřele výhodným nabídkám (zejména na ukázky drahých kamenů), pozváním od neznámých lidí a a tak podobně. Při nočních přejezdech je dobré dbát opatrnosti