ASIE – KONTINENT KONTRASTŮ

Asie nabízí neuvěřitelně rozmanitou paletu možností, podnětů k poznávání, kultur, náboženství, etnik a kuchyní. Jedná se navíc o kontinent opravdu rozlehlý, takže je možné sem cestovat celoročně – vždycky je zrovna někde perfektní počasí, přestože asi nikdy všude najednou…a to ani v rámci jedné země. Zároveň je možné snadno střídat zaměření poznávání. Chcete poznávat nedotčenou přírodu? Prosím, Mongolsko, nebo země Střední Asie jsou vám k službám. Upřednostňujete moderní města plná života a technologií? Singapur, Tokio, nebo Tchaj-pej určitě dokážou zaujmout. Starobylé památky? Angkor, Tádž Mahál, Borobudur…výčet by mohl dlouho pokračovat. Horské vrcholky? Nepál a Indie se přímo nabízejí. Tropické džungle? Malajsie, Indonésie, nebo třeba Laos budou ideální. Jste zaměření na odpočinek na pláži? Písčité pláže Thajska, Šrí Lanky, nebo Filipín vyhoví vkusu každého. Fantastická kuchyně a zajímaví lidé? Snad všude od západu po východ…

PRO INSPIRACI – ZEMĚ KTERÉ PRAVIDELNĚ PROVÁZÍM

FILIPÍNY

Perla východních moří…jak také toto souostroví sestávající z více než 7000 ostrovů nazývali španělští kolonizátoři. Vzhledem k častým vlivům cizích kultur vlastně velmi málo asijsky působící země, také jedna z mála křesťanských zemí v tomto koutu světa. Ráj pro milovníky přírody a především koupání.

Proč a za čím vyrazit: Filipíny jsou téměř výhradně přírodní destinací, památky se omezují hlavně na kostely různého stáří a významu. Krásné přírody má ale toto souostroví na rozdávání, zejména pokud jste milovníci moře. Zaujmou i rýžové terasy a všudypřítomné sopky. Jídlo je oproti zbytku Asie spíše nevýrazné, hodně evropské.

Kdy vyrazit: ideálně někdy mezi listopadem a dubnem, kdy prší relativně málo a riziko ničivých tajfunů je nižší. Různé erupce a zemětřesení mohou nastat kdykoliv během roku, příroda je tady neomezeným vládcem. 

Kulturní šok, cenová úroveň: malý, Filipíny fungují víceméně jak jsme zvyklí, pouze v (o hodně) pomalejším tempu. Cenová úroveň odpovídá také přibližně našim cenám, některé položky jsou dokonce o něco níže.

GRUZIE

Kráska Kavkazu…říká se, že když Bůh tvořil zemi, vytvořil si kousek jen pro sebe a ten později dal Gruzínům. Možná je to pravda, Gruzie je nádherná a pohostinná země, pro mě srdeční záležitost. Úžasné horské scenérie, starobylé památky, skvělé jídlo a především sami Gruzíni jsou důvodem k návštěvě.  

Proč a za čím vyrazit:. za krásami hor, pevnostmi, nádhernými kostely, ochutnávat místní víno a skvělé jídlo a nebo jen užívat gruzínské pověstné pohostinnosti – místní by se pro hosta opravdu rozdali. Zajímavé jsou také památky spojované se Stalinem. Země je hodně různorodá – hornatý sever poskytuje úplně jiný dojem, než subtropické pobřeží.

Kdy vyrazit: Gruzii lze navštívit celoročně, záleží na tom, co chce člověk vidět. V létě je možné se ochladit na černomořském pobřeží u Batumi, v zimě zase lyžovat v horách. Ideálně možná v době našeho jara a podzimu.

Kulturní šok, cenová úroveň: malý, překvapivé je možná jak moc je Gruzie evropsky naladěná. Věci také často fungují “na gruzínský způsob” – spolehlivě, ale přece jen po svém. Cenová úroveň je oproti českým cenám asi dvoutřetinová.

INDIE

Subkontinent kontrastů…pokud žádná jiná země, pak Indie rozhodně změní váš pohled na svět. Je chaotická, plná chutí, vůní, zvuků, je živelná, velmi duchovní a zároveň neuvěřitelné materiální. Lidé žijí ze dne na den, ale přemýšlejí v rámci tisíců let. Indie je zkrátka, slovy reklamy i v realitě, neuvěřitelná.

Proč a za čím vyrazit: pro každého se najde něco – milovníci památek ocení historickou tvář Indie, kulináři se budou rozplývat blahem nad místními pokrmy, horské typy vyrazí na sever, hledači duchovna mohou navštívit ášram…je toho strašně moc, co se dá vidět. A stačí pozorovat i život sám. No a kdyby vůbec nic jiného, tak Tádž je prostě povinnost.

Kdy vyrazit: Indie je velmi rozlehlá země a počasí a podnebí se bude v jednotlivých částech dost lišit. V zásadě je ale ideální období pro návštěvu od listopadu do února, kdy je chladno a prší málo. V tuto dobu ale třeba nejde do hor.

Kulturní šok, cenová úroveň: velký, obrovská chudoba se prolíná s nádherou paláců, krav v hlavním provozu si za chvíli ani nevšimnete. Ceny se různí dle požadované úrovně, v zásadě ale může být Indie pro našince velmi levná. Je třeba často smlouvat.

INDONÉSIE

Země tisíce ostrovů… největší souostroví světa země nesmírně pestrá a má životní láska. Každý z ostrovů “chutná” jinak a tak se vlastně jedná (podobně jako u Indie) o mnoho zemí v jedné. Ráj pro milovníky přírody, moře, památek…prostě každý si najde to svoje.

Proč a za čím vyrazit: Indonésie nabízí nepřeberné množství důvodů, proč sem vyrazit. Za vulkány Jávy, balijskou kulturou, pohřby Toradžů na ostrově Sulawesi, krásným mořem, pro návrat do doby kamenné na Papui, rýžovými políčky kam se člověk podívá. Nebo snad jen kvůli všudypřítomným úsměvům.

Kdy vyrazit: hodně záleží na tom, kam návštěvník vyráží. V zásadě pro většinu souostroví bude platit že dobrý čas na návštěvu je v období sucha mezi dubnem a říjnem. U Moluk to ale bude opačně a tedy spíše ve zbytku roku. V podstatě lze cestovat celoročně.

Kulturní šok, cenová úroveň: dle konkrétního ostrova, v zásadě asi střední. Vedle hodně pozápadnělého Bali a Jakarty je zbytek souostroví opravdu exotika. Věci fungují hodně rozdílně na Jávě a jinak třeba na Sumatře. Cenová hladina je příznivá, hodně se smlouvá.

KAMBODŽA

Země Khmérů…kdysi jedna z nejmocnějších říší jihovýchodní Asie, dnes chudá a zadlužená země, těžce zkoušená osudem. Zejména období vlády Rudých Khmérů se na podobě dnešní Kambodže těžce podepsalo. Přesto země, která rozhodně stojí za návštěvu.

Proč a za čím vyrazit: především za památkami, mezi kterými jednoznačně vládne majestátní Angkor Wat. Ale ani Tonlé Sap, největší sladkovodní jezero jihovýchodní Asie by na itineráři neměl chybět. A totéž platí i pro další místa této zajímavé země.

Kdy vyrazit: nejlépe je Kambodžu navštívit v suchém chladném období (což rozhodně neznamená, že bude zima), které spadá přibližně na dobu mezi listopadem a březnem. Je možno cestovat celoročně, ale pro teplé suché období je typický opravdu spalující žár.

Kulturní šok, cenová úroveň: spíše malý. Kambodža je díky dlouhodobé přítomnosti humanitárních jednotek země se slušně fungující infrastrukturou. Šokem může být chudoba a zranění způsobená nášlapnými minami. Cenová hladina je příznivá, asi 2/3 našeho standardu. Angkor je hodně drahý.

LAOS

Tišina jihovýchodní Asie…pozapomenutá část tohoto krásného koutu světa. Laos dlouho zůstával mimo trasy masového turismu a dodnes se sem žádné davy nemíří. Což rozhodně neznamená, že tu návštěvník bude sám, nebo že tato země nemá co nabídnout.

Proč a za čím vyrazit: asi největším důvodem k návštěvě je zdejší klid a pomalé životní tempo. Fungování země prostě po určité době donutí návštěvníka zpomalit a vychutnávat si zdejší přírodu a pozorovat život četných etnik.

Kdy vyrazit: ideálním obdobím je suché chladné období, které připadá na měsíce mezi listopadem a březnem. Mimo tyto měsíce lze samozřejmě cestovat také, je třeba ale počítat s horkem a v době dešťů s omezeními z toho vyplývajícími – cesty mohou být nesjízdné. 

Kulturní šok, cenová úroveň: malý. Přestože je Laos exotická země, jedná se zároveň o destinaci s dobře fungujícími službami, přinejmenším na hlavních trasách. Čím dále od nich, tím více času cestování bude vyžadovat. Cenová hladina je asi na naší úrovni, což je při nižším standardu služeb poněkud překvapivé.

MALAJSIE

Křižovatka Asie…jedna z nejpříjemnějších zemí jihovýchodní Asie, pro niž je typické setkávání různých kultur, etnik a náboženství. Výsledkem je pak unikátní mix, jež je pro Malajsii zcela typický. Přidejme skvělou kuchyni, krásnou přírodu a výbornou infrastrukturu a máme zemi hodnou návštěvy.

Proč a za čím vyrazit: za krásnými historickými památkami, čajovými plantážemi, všudypřítomnou pestrou přírodou, či za písčitými plážemi. Pro opravdu dobrou přírodu bude třeba vyrazit spíše na Borneo, než do parků na pevnině.

Kdy vyrazit: Malajsii lze navštívit celoročně, přestože počasí se bude v různých částech země lišit. Východní pobřeží pevniny a západní části malajsijského Bornea lze kvůli monzunům navštívit pouze omezeně (nebo vůbec, v případě pobřeží) mezi listopadem a únorem.

Kulturní šok, cenová úroveň: malý až střední. Malajsie je perfektně fungující země, kde snad každý mluví anglicky. Zároveň je to země velmi exotická, zejména Borneo. Cenová úroveň je příznivá, zejména stravování a doprava, služby ale mohou být drahé (zejména na Borneu).

MYANMAR/BARMA

Země zlatých pagod…po letech vlády vojenské junty jedna z nejchudších zemí světa. A zároveň země lidí, kteří zahrnují své chrámy zlatem a bohatstvím. Barma, či nově Myanmar, je zemí, která se pomalu otevírá turismu a určitě má co nabídnout. Mimo jiné také pocit dosud málo objevené země.

Proč a za čím vyrazit: rozhodně za buddhistickými tradicemi – ať už zlacenými pagodami, nebo za mnichy vyrážejícími za každodenní žebrotou. Krásné je i jezero Inlé s plovoucími zahradami, zajímavé jsou horské oblasti. Málo navštěvovaný je barmský Himálaj.

Kdy vyrazit: ideálním obdobím je chladné suché období, doba přibližně mezi listopadem a březnem. Mimo toto období panuje v Barmě buď spalující žár, nebo vydatné deště. Vzhledem k rozlehlosti země existují ale četné výjimky, přestože v zásadě platí výše uvedené.

Kulturní šok, cenová úroveň: střední. Barma není méně rozvinuté Thajsko, jak by se mohlo zdát, ale země, která byla mnoho let mimo světové dění. Úroveň infrastruktury a rozvoje tomu odpovídá. Cenová hladina je jako u nás, hotely mohou být místy opravdu drahé.

MALEDIVY

Rajské souostroví…síť atolů, ostrovů a ostrůvků, jež se jako náhrdelník táhnou Indickým oceánem. Mimo hlavní ostrov Malé zde neexistují žádná města, pouze malá městečka a spíše vesničky. Zatímco kultury a památek je na ostrovech poskrovnu, pod hladinou se ukrývá zcela jiný svět.  

Proč a za čím vyrazit: moře, pláže, odpočinek. Nic jiného od Malediv nelze očekávat, těchto položek se ale návštěvníkovi dostane v míře vrchovaté. Pokud je pro vás ideálem dovolené pláž, bude to místo pro vás jako stvořené. V opačném případě se porozhlédněte jinde. 

Kdy vyrazit: na Maledivy lze cestovat celoročně, pokud ale očekáváte výborné počasí pro koupání a fotografie jako z katalogu, ideální dobou k návštěvě bude období mezi listopadem a dubnem. Nejvíce prší v červnu.

Kulturní šok, cenová úroveň: malý. Pokud se návštěvník sám hodně nesnaží, nemá vlastně šanci vidět život mimo rezorty. Cenová úroveň je opravdu vysoká, přestože lze již nyní cestovat i mimo vyhrazené rezorty. Zejména alkohol je velmi drahý a jeho prodej je omezen. Maledivy prostě nejsou baťůžkářská destinace. 

NEPÁL

Země horských velikánů…Nepál, země vklíněná mezi štíty horských masivů. A také mezi jiné obry – ze severu Čínu a z jihu Indii, které měly na kulturu této krásné země značný vliv. Ale Nepál nejsou jen horské štíty, vedle zajímavých chrámů zde návštěvník může poznávat i tropický jih, či historická města.

Proč a za čím vyrazit: pro pohled na masiv Himálaje, nenáročné treky venkovem, ale i náročnější horskou turistiku. Kvůli nosorožcům v NP Čitván, dětské bohyni Kumárí, nebo nádherným uličkám města Bhaktapuru. Pozorovat místní život..důvodů je mnoho.

Kdy vyrazit: Nepál je v zásadě destinací, kam lze vyrazit celoročně. Velmi ale záleží na tom, co chce návštěvník vidět a dělat – pro pěší turistiku je nejlepší období říjen-duben, přelom roku je ale mrazivý. Mimo tuto hlavní sezónu je zase možné vidět Nepál plný zeleně a svátků. 

Kulturní šok, cenová úroveň: střední. Za branami hotelů a rezortů téměř okamžitě začíná již “pravý” Nepál…který je velmi chudý a mnohdy opravdu prostý. Cenová úroveň odpovídá většinou třem čtvrtinám naší úrovně, náročnější treky jsou relativně drahé.

SINGAPUR

Lví město…z chudého ostrovního státu se během jediné generace stala finanční velmoc. Město životní úrovní překonává západní standardy a cenami se jim velmi blíží. Může se pyšnit bohatými tradicemi, hypermoderními budovami, spoustou zeleně…a řadou bizarních zákazů, jež tento zajímavý stát udržují v chodu.

Proč a za čím vyrazit: kvůli moderním budovám, úžasným možnostem procházek jak v centru, tak ve všudypřítomné zeleni, vidět a zažít místní fungování a čistotu, ochutnat skvělé jídlo, kterým jsou místní téměř posedlí. Nebo si dát drink na střeše Marina Bay Sands.

Kdy vyrazit: Singapur vzhledem ke své poloze blízko rovníku je celoroční destinací, počasí se mění v průběhu roku velmi málo. Očekávat lze tropické horké počasí s vysokou vlhkostí a relativně častými dešti. Je dobré se vyhnout velkým svátkům, kdy vysoké ceny ještě rostou.

Kulturní šok, cenová úroveň: malý. Singapur je navzdory své exotičnosti a bohatým kulturním tradicím zemí, která funguje zcela dle západních zvyků a standardů. Cenová úroveň je opravdu vysoká, ceny odpovídají přinejmenším západní Evropě. 

STŘEDNÍ ASIE

Země Hedvábné stezky…navzdory puncu odlehlých postsovětských republik nádherný kout světa, kterému se masový turismus prozatím vyhýbá. Krása střední Asie spočívá i v její odlehlosti a rozmanitost zdejších zemí je obrovská…fantastické památky, horské masivy, rozlehlé stepi…nabídka je opravdu široká. 

Proč a za čím vyrazit: záleží na zaměření cestovatele – za nádhernými památkami především do Uzbekistánu a Tádžikistánu, za krásnou přírodou do Kyrgyzstánu, do stepí a pouští nebo za moderní architekturou do Kazachstánu. Turkmenistán pro jeho bizarnost.

Kdy vyrazit: střední Asie je velice rozlehlý region a záleží také na tom, za čím návštěvník přijíždí. Obecně vzato jsou nejlepším obdobím k návštěvě jarní a podzimní měsíce, pro horskou turistiku to bude spíše léto. Milovníci lyžování ocení zdejší zimu.

Kulturní šok, cenová úroveň: střední. Navzdory společné historii s Ruskem (a později SSSR) jsou “stány” opravdovou exotikou. Mimo hlavní místa je infrastruktura opravdu jen základní. Cenová hladina se liší mezi jednotlivými zeměmi, obecně je ale příznivá.

ŠRÍ LANKA

Perla Indického oceánu…podle legend měl Adam při odchodu do ráje odejít právě sem. Jiné prameny tento fakt zpochybňují. Ostrov Šrí Lanka ale určitě malým rájem je. Krásné pláže, bohatá historie, výborné jídlo, nebo třeba úžasné čajové plantáže produkující světoznámý čaj. To vše a mnohem víc je Lanka.

Proč a za čím vyrazit: za buddhistickými památkami a prastarými městy, do přístavní pevnosti Galle s úžasnou atmosférou, na čajové plantáže, za pálivým jídlem, do některého ze zdejších četných národních parků, nebo jen za úsměvy místních, které vás budou provázet.

Kdy vyrazit: lze vyrazit kdykoliv, počasí Šrí Lanky ale ovlivňují dva protichůdné monzuny. Zatímco pro západ a jih ostrova je nejlepším obdobím k návštěvě prosinec-březen, pro východ a sever ostrova je lepší duben-září. Zbytek roku je počasí smíšené.

Kulturní šok, cenová úroveň: malý až střední. Lanka je velmi přívětivou zemí k návštěvě, což snižuje šok vyplývající především z široce rozšířené chudoby a místního způsobu fungování zejména dopravy. Cenová hladina je oproti našim cenám zhruba dvoutřetinová, plážové oblasti a památky jsou relativně drahé.

THAJSKO

Země úsměvů…podobná označení jsou často do menší či větší míry klišé. To ale neznamená, že nejsou pravdivá. Thajsko si svou pozici vydobilo před dekádami a stále se právem udržuje na špici obliby návštěvníků…důvodů je mnoho, od krásných pláží, přes úžasné jídlo…až právě po všudypřítomné úsměvy místních.

Proč a za čím vyrazit: Thajsko nabízí každému něco a ideální dovolená může zahrnovat téměř vše. Od horských kmenů thajského jihu, přes nádherné památky centra země, projížďku po věhlasné Železnici smrti, návštěvu národních parků…a samozřejmě nádherné pláže.

Kdy vyrazit: s výjimkou vrcholu období dešťů, které připadá přibližně na srpen a září, lze vyrazit prakticky celoročně. Nejpříjemnější počasí ale spadá do chladných suchých měsíců, tedy mezi listopad-březen. Toto období je také ale zároveň nejvyšší turistická sezóna. 

Kulturní šok, cenová úroveň: malý až střední. Navzdory perfektně fungující infrastruktuře zůstává Thajsko za fasádou turismu exotickou a také konzervativní zemí. Je také třeba dávat pozor na drobné podvody. Cenová hladina je příznivá, což ale neznamená, že nakonec právě proto návštěvník neutratí hodně peněz.

VIETNAM

Země zanořujícího se draka…Vietnam si spojujeme především s děsivou válkou. Ta je už ale dávno pryč a přestože zanechala hluboké stopy, dnes Vietnam hledí s optimismem do budoucnosti. A právem, místní mají být na co hrdí – ať už jsou to životem kypící města, krásná příroda, nebo zdejší fantastické jídlo.

Proč a za čím vyrazit: za úžasnými scenériemi vietnamského hornatého severu, do starobylé Hanoje či okázalého Saigonu, za nádhernými císařskými památkami ve středu země, za krásnou přírodou, historií vietnamské války, nebo za famózním jídlem.

Kdy vyrazit: Vietnam má vzhledem ke své geografické poloze složité počasí. V zásadě lze říci, že je “vždycky někde hezky”, málokdy ale na všech místech najednou. Mezi nejlepší  měsíce patří doba mezi listopadem a březnem. Je dobré se vyhnout období tajfunů mezi srpnem a zářím a vietnamskému novému roku.

Kulturní šok, cenová úroveň: malý až střední. Vietnam je dobře fungující zemí, která ale funguje velmi “vietnamsky”. Pokud zde nemáte přátele, očekávejte určitý odstup. Funguje poměrně silná jazyková bariéra. Cenová hladina je velmi příznivá, je ale třeba smlouvat.

DALŠÍ ZEMĚ HODNÉ NAVŠTÍVENÍ…

IZRAEL

Svatá země…snad žádný stát na světě nevyvolává tolik vášní, jako právě Izrael. Na jedné straně bezpečný přístav pro desetitisíce navrátivších se Židů, na druhé straně podle Arabů země, která neměla nikdy vzniknout. V každém případě země spjatá se svatými místy tří velkých náboženství.

Proč a za čím vyrazit: už jenom návštěva hlavních historických a náboženských památek by si vyžádala týdny. Izrael ale nabízí mnohem více – velmi zajímavou přírodu, krásné pobřeží, téměř bezkonkurenční kulturní zážitky, a tisíce let historie dýchající na každém kroku.

Kdy vyrazit: Izrael lze navštívit celoročně. Přesto jsou pro příjemnější jarní a podzimní měsíce, kdy jsou teploty přece jen snesitelnější. Při plánování je třeba určitě zohlednit data velkých svátků, které zde každodenní život obrátí vždy vzhůru nohama.

Kulturní šok, cenová úroveň: malý. Izrael je moderní země s perfektními službami a infrastrukturou. Přesto je třeba počítat s velmi odlišnou každodenní realitou, než je zvykem v Evropě. Izrael je drahý, ceny odpovídají (západní) Evropě, zejména pak služby. Ceny u Arabů bývají nižší.

JAPONSKO

Země vycházejícího slunce…ostrovní stát, který je synonymem pro moderní technologie, ale zároveň i pro staletí tradic. Japonsko nejsou jenom města, naopak. Příroda je vždy nedaleko a je zde mocná a aktivní. Lidé žijí v souladu s ročními obdobími, ale také v napjatém očekávání, kdy se síla přírody projeví naplno.

Proč a za čím vyrazit: za moderními budovami, rychlovlaky šinkansen, vynikajícím jídlem, staletými doposud udržovanými tradicemi, za krásnou přírodou s bezpočtem možných procházek. A také za japonským fungováním věcí, pro Evropana nezvyklým.

Kdy vyrazit: Japonsko lze navštívit celoročně. Za nejlepší měsíce jsou považována období březen-květen a poté září-listopad, což je ale zároveň hlavní sezóna a ceny tomu odpovídají. Vzhledem k rozlehlosti země se počasí bude hodně lišit na severu a na jihu.

Kulturní šok, cenová úroveň: střední až vysoký. Japonsko na první pohled nepůsobí moc exoticky, kulturní rozdíly jsou oproti Evropě obrovské. Především si návštěvník postupně uvědomí, jak dobře a odlišně zde věci fungují. Cenová hladina je vysoká, Japonsko ale nemusí být nutně nedostupné.

JORDÁNSKO

Hášimovské království…klidná země v tomto neklidném koutu světa. Území beduínů, fantastické pouštní krajiny, romantických hradů, či pověstné pohostinnosti. A pak je tu samozřejmě největší jordánská památka ze všech – skalní město Petra.

Proč a za čím vyrazit: do neuvěřitelné pouštní krajiny Wádí Rum, k Mrtvému moři, na horu Nebo odkud měl Mojžíš vidět Izrael, do starobylého skalního města Petra, za teplým mořem v Aqabě, nebo za křižáckými hrady. Ale také za vynikající místní kuchyní a vyhlášenou pohostinností Jordánců.

Kdy vyrazit: pro návštěvu jsou vhodnější jarní a podzimní měsíce, kdy jsou teploty příjemné. Na jaře také bývá krajina pěkně zelená. Léta jsou typická spalujícími vedry, naopak v zimě zde může i sněžit. Při plánování je třeba brát v potaz především muslimské svátky.

Kulturní šok, cenová úroveň: malý až střední. Jordánsko je dobře fungující přátelská země, přesto se jedná o exotickou destinaci. Oproti okolním zemím je určitě velmi příjemná stabilita a míra bezpečnosti. Cenová úroveň je překvapivě vysoká a blíží se evropské úrovni, v některých ohledech ji i překonává..

JIŽNÍ KOREA

Země jitřní svěžesti…jak také byla Korea (a ano, bývala jen jedna) v minulosti nazývána, je velmi zajímavým místem k návštěvě. Ve stínu hypermoderních budov a špičkových technologií stále funguje společnost velmi založená na tradičních hodnotách a tradicích. A rozhodně je za čím vyrazit.  

Proč a za čím vyrazit: Korea nabízí opravdu velké množství důvodů k návštěvě. Starobylé památky, krásnou přírodu, fantastické jídlo, nebo mnoho kulturních aktivit a tradic, na které je tato země právem hrdá. Pro milovníky historie je fascinující i demilitarizovaná zóna.

Kdy vyrazit: zemi lze navštívit celoročně. V zásadě jsou ale pro cestu do Koreje vhodnější jarní a podzimní měsíce, kdy je počasí nejpříjemnější. Na jaře se Korea rozzáří množstvím kvetoucích stromů, na podzim ji zase zdobí barevné listy.

Kulturní šok, cenová úroveň: střední. Přestože je Korea velmi moderní zemí s perfektní infrastrukturou, za touto fasádou se skrývá velmi tradiční společnost s přesně danou hierarchií, což může být pro Evropana nezvyklé. Cenová hladina je vyšší až vysoká.

TCHAJ-WAN/TAIWAN

Krásný ostrov…neboli Ilha Formosa, jak dnešní Tchaj-wan označovali portugalští objevitelé, je zemí mnoha kontrastů. Typickým jevem je pestrost, kterou tento ostrov návštěvníkům nabízí – ráno je možné procházet se v horách a za pár hodin být již u moře, v některém z měst, nebo “naložený” v termálech.

Proč a za čím vyrazit: za moderními městy, horskými scenériemi, rozeklaným pobřežím, nebo za komunismem nezničenou čínskou kulturou.  Potěší také četné termální prameny, zajímavé je také zdejší jídlo a především vyhlášený místní čaj, vysoce ceněný znalci.

Kdy vyrazit:.na Tchaj-wan lze vyrazit celoročně, nejlepším obdobím jsou ale měsíce mezi listopadem a dubnem. V této době jsou teploty příjemné a množství srážek únosnější. Je vhodné se vyhnout období tajfunů, které spadá především mezi květen až září.

Kulturní šok, cenová úroveň: malý až střední. Tchaj-wan je perfektně fungující země s vynikající infrastrukturou, místní jsou velmi přátelští, může ale fungovat silná jazyková bariéra. Cenová úroveň je srovnatelná s ČR, případně se západní Evropou.

TURECKO

Na pomezí Evropy a Asie…a to doslova. Turecko je mezi tyto dva kontinenty a kultury rozkročeno jak geograficky, tak kulturně a politicky. O tom, kterým směrem se vydá, rozhodne až budoucnost. Po období, kdy Evropa byla vzorem a cílem se nyní Turecko nachází na křižovatce a hledá vlastní cestu.

Proč a za čím vyrazit: za antickými, byzantskými a muslimskými památkami, zajímavou přírodou, famózním jídlem a nádhernými pobřežími. A také pozorovat místní život, v zemi geograficky tak blízké, ale duchem mnohdy tak exotické.

Kdy vyrazit:.přestože do Turecka lze vyrazit celoročně, pro návštěvu jsou nejpříjemnější jarní a podzimní měsíce. V této době zde nepanuje přílišné horko, davy turistů jsou mnohem menší a také ceny jsou nižší. Kromě toho je především na jaře země krásně zelená.

Kulturní šok, cenová úroveň: malý až střední. Turecko je na hlavních turistických trasách zcela moderní zemí, čím dále se ale návštěvník pohybuje, tím více je Turecko tradičnější a exotičtější. A mnohdy stačí jen opustit hotel. Cenová úroveň je příznivá, podobná naší.

…ZA HRANICE ASIE

AUSTRÁLIE

Nejmenší kontinent…a také stejnojmenná země na opačném konci světa. Austrálie pohltí svou jinakostí, a to hned od výstupu z letadla…oproti ní působí třeba Nový Zéland docela evropsky. Austrálie je naopak čistá exotika, s krásnými plážemi, příjemnými (byť trochu svéráznými lidmi) a krásnou přírodou.

Proč a za čím vyrazit: za zajímavou faunou a flórou, úžasným koupáním, kosmopolitními městy a aboridžinskou kulturou. Nebo také za výborným vínem, možností grilovat snad v každém veřejném parku, a mimo hlavní turistická místa také za poznáváním bez davů.

Kdy vyrazit: vzhledem k rozlehlosti Austrálie tato otázka také souvisí s tím, kam. Pro severní část kontinentu jsou nejlepšími měsíci k návštěvě duben-září, pro jižní část Austrálie nejpříjemnější spíše jarní a podzimní měsíce, tedy březen-květen a září-listopad

Kulturní šok, cenová úroveň: malý až střední. Austrálie je skvěle fungující destinace s perfektními službami. Cenová úroveň je opravdu vysoká, jedná se o jednu z nejdražších destinací světa. Záleží ale také hodně na očekávané míře komfortu – i zde se zdá fungovat relativně levně.

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

Duhový národ…ten chtěl po skončení vlády apartheidu vybudovat v Jihoafrické republice tehdejší prezident Mandela. Národ založený na toleranci různých ras a kultur. To se mu bohužel tak úplně nepodařilo, přesto patří JAR rozhodně mezi země, které by měly být na seznamu zemí k navštívení neměly chybět. 

Proč a za čím vyrazit: Jihoafrická republika je jako malý kontinent v jediné zemi. Nacházejí se tu krásné pláže, úžasné národní parky, pouště i subtropické lesy, fantastické víno, památky připomínající dobu apartheidu…je toho mnoho. Přitom západ JAR je úplně jiný, že východ.

Kdy vyrazit: do JAR lze vyrazit celoročně, vhodnější jsou ale spíše jarní a podzimní měsíce, kdy se jednak návštěvník vyhne davům, jednak je počasí nejpříjemnější. Hodně také záleží na navštívených místech.

Kulturní šok, cenová úroveň: střední až velký. Přestože je Jihoafrická republika dobře fungující země, hned za branami hotelu začíná jiný svět – mnohdy chudý, v chudinských čtvrtích i s vysokou mírou kriminality. Naopak turistická místa působí jako západní Evropa. Cenová úroveň je příznivá, ubytování na exponovaných místech včetně parků je drahé.

USA

Svobodná země…nebo se tímto obratem Američané často a rádi ohánějí. Těžko říct, člověk by musel v USA žít déle, aby mohl soudit. Co je ale nesporné, že Spojené státy nabízejí obrovskou různorodost a nepřeberné množství turistických cílů. A také to, že místní fungování budete milovat, nebo nenávidět, ale určitě vám “Státy” nebudou lhostejné.

Proč a za čím vyrazit: za úžasnými národními parky amerického západu, neuvěřitelnou atmosférou New Yorku, plážemi Floridy a Havaje, za americkými bouráky, dobrým kalifornským vínem, hazardem v Las Vegas, nebo za burgry a steaky.

Kdy vyrazit: Spojené státy jsou celoroční destinace, i když rozhodně ne na všech místech zároveň. Ale vzhledem k rozlehlosti je vždy někde perfektní sezóna, zatímco v tu samou dobu jinde počasí za moc nestojí. Poznávání USA je ideální rozložit do více návštěv. 

Kulturní šok, cenová úroveň: střední. Přestože na první pohled působí USA relativně evropsky, fungování je hodně jiné…prostě svébytně americké. Služby jsou ale perfektní a infrastruktura skvělá. Cenová úroveň je vysoká, ale odpovídající tomu, co návštěvník dostane.

UŽ VÍTE, KAM BUDE SMĚŘOVAT VAŠE PŘÍŠTÍ CESTA?

1