NĚCO VÍCE O MNĚ – MGR. LUBOMÍR VACEK

Na “svůj region”, Asii, se dlouhodobě specializuji. Během své profesní kariéry jsem měl obvykle štěstí na pozice, kde jsem se mohl s Asií potkávat. Po období soukromých cest následovala doba hlubšího zájmu – univerzitní studia zaměřená na Asii, provázení pro cestovní kanceláře, přednášky, články…postupně jsem přešel do období “profesionálního”, ve kterém se nacházím dodnes.

Nejdříve jsem pracoval pro renomovanou CK China Tours (https://www.chinatours.cz/) jako programový manažer zodpovědný za jihovýchodní Asii a Írán. Způsob, jakým tato na Asii specializovaná CK připravuje své zájezdy, je mi velmi blízký. Malé skupiny, netradiční programy, průvodci opravdu specializovaní na některý region, časté cestovatelské přednášky, články… Ve stejné době jsem vedle přípravy zájezdů i pracoval jako odborný průvodce. Po cca 5,5 letech jsem ale začal být kancelářskou rutinou unavený a nějaký čas pracoval “jen” jako průvodce se specializací na Asii. Po nějaké době mě ale osud opět zavál do kanceláře, do CK Delfín Travel (https://www.delfintravel.cz/) zaměřené na seniorskou turistiku, i zde jsem měl na starosti přípravu zájezdů jako produktový manažer, často do Asie…zde ale i do jiných částí světa. I tady jsem zůstal věrný té části své profese, která mě nabíjí – provázení do Asie. V době pandemie jsem se dohodl s majitelem cestovní kanceláře VIVA Travel (https://www.vivatravel.cz/), se kterým jsme se znali z dřívějška, že bych rád dělal pro něj. Spolupráce, která byla původně zamýšlená jako provázení a pomoc s asijskou částí produktu, se nakonec rozrostla na intenzivní spolupráci…vedle provázení jsem se stal opět produktovým manažerem pro region Asie, Afriky…a pracuji také na spoustě dalších věcí pro tuto renomovanou CK.

  Podtrženo a sečteno – téměř všechno kolem mé práce se točí kolem Asie. Provázení po tomto fascinujícím kontinentu se věnuji od roku 2012 a za tu dobu jsem odvedl desítky zájezdů, z naprosté většiny k velké spokojenosti klientů – ostatně jejich zpětná vazba to potvrzuje. Mé pozice produktového/programového manažera spolu s průvodcováním mi pomohly naučit se vytvářet kvalitní itineráře zájezdů a zakázkových cest. Na průvodcovské a soukromé cesty byly navázané mé přednášky z cest, často v kanceláři CK, několikrát v Náprstkově muzeu (mé oblíbené promítací místo), na veletrzích… Rád píšu i odborné a populárně-naučné články na různá asijská témata, několik jich dokonce vyšlo i tiskem. Vedle všech těchto činností  jsem také v CK China Tours pomáhal připravovat školení  průvodců, která jsem částečně i lektoroval.

  Práce, na které jsem hrdý, nebo jsou mi blízké:

  Velmi se mi líbil koncept zájezdů, které jsem pomáhal uvádět v život…zájezdy “všemi smysly”. Nejedná se o klasické poznávačky, i když samozřejmě o hlavní památky návštěvník nepřijde. Kromě nich ale nahlédne hlouběji do života místních – při kurzech vaření, v různých dílničkách při výrobě zajímavých věcí, nebo jen účastí na místních zvycích. Níže dva zájezdy z “mého pera”, které ukazují podle mě ideální způsob, jak poznávat Asii (ale vlastně jakoukoliv jinou zemi):

  Bali a Lombok všemi smysly 

  Thajsko a Kambodža všemi smysly

  Blízko jsem měl také ke gastronomickým cestám – opět, stejně jako u zájezdů “všemi smysly”, se podle mě jedná o úžasný způsob, jak skrze jídlo a vaření poznat hlouběji místní kulturu. Dvě cesty, které jsem připravoval – Malajsie a Singapur ještě beze změny, Vietnam již poupravený kolegou z CK:

  Malajsie a Singapur (nejen) pro gurmány

  Vietnam (nejen) pro gurmány

  Z článků, které jsem během těch let napsal, mi jsou obzvláště blízké tyto dva, spjaté s místy, která mám v Asii opravdu rád:

  Penang – Voňavá perla Orientu

  Šrí Lanka – Zelená perla Indického oceánu 

  Zkrátka a dobře, Asie mi dala opravdu mnoho.

  Doufám, že se někdy potkáme na zájezdech, během přednášek, nebo si třeba přečtete některý z mých článků!

  1